Online Alışveriş Güvenli mi?

Yazar: Global Media Kategori: Alışveriş Tarih: Pazar, Mart 27, 2016 Yorum: 0 Hit: 1397

İnternetten alışveriş yapmak bir mağazada alışveriş yapmaktan farklı değil

Türkiye’de e-ticaretin tarihi 1990’lı yılların sonlarına dayansa da, günümüzde hala tüketicilerin en çok sordukları soruların başında “e-ticaret nedir?” ve “internetten alışveriş güvenli midir?” geliyor. En basit haliyle söylemek gerekirse e-ticareti internet üzerinden yapılan alışveriş olarak tanımlayabiliriz. Peki dijital ortamda yani online olarak alışveriş yapmak ne kadar güvenli?

Türk tüketiciler halen daha alışveriş alışkanlıklarını değiştirebilmiş ve teknolojiye ayak uydurabilmiş değil. Bankamatiklerden para havalesi yapabileceğini veya kredi kartı borcunu ödeyebileceğini bildiği halde makinelere güvenmeyip, banka gişelerinde sıra beklemeyi tercih edebiliyorlar. Teknolojik ürünleri satın almayı seven bir toplum olsak da, onun getirdiği imkanlara önyargıyla yaklaşıyoruz.

Bu durum, söz konusu internetten alışveriş olduğunda da devam ediyor. Kullanıcıların online alışverişte en çok çekindikleri nokta kredi kartı bilgilerini internet ortamında paylaşırken dolandırıcılığa maruz kalmak.

Tüketicilerin bir kısmı e-ticarete devlet güvencesi gelmesinin yararlı olabileceğini düşünürken, bir kısmı ise buna gerek duymuyor. Ama sokaktaki son kullanıcı internetten alışveriş yapmanın genel olarak güvenli olmadığını düşünüyor. Fakat burada şu noktanın üzerinde durmak gerekiyor; devlet zaten tüketiciye online alışverişlerde bir takım haklar sunuyor. Bunun yanı sıra geçtiğimiz Şubat ayında Maliye Bakanlığı güvenli olmayan e-ticaret şirketlerinin bloke edileceğini duyurarak, tüketicilerin bu mecradaki mağduriyetlerini önleyecek adımlar atacaklarını belirtmişti.

Online alışveriş neden güvenli?

Kalkınma Bakanlığı’nın hazırladığı İnternet Girişimciliği ve E-ticaret Ekseni Mevcut Durum Raporu’nda ortaya çıkan verilere göre Türkiye’de internetten alışveriş yapanların %91,6’sı internetten yaptıkları alışverişlerde sorun yaşamadıklarını belirtiyor. Geç teslimat yüzünden sorun yaşayanlar %40’lık bir kesimi oluştururken, dolandırıcılığa maruz kalanların oranı ise %5.

Yine aynı raporda ortaya çıkan verilere göre tüketicilerin %77’si ihtiyaç duymadığı için internetten alışveriş yapmayı tercih etmediğini belirtirken, %33’lük bir bölüm mağazadan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Her ne kadar tüketiciler görerek ve dokunarak alışveriş yapmak isteseler de online alışverişin birçok avantajı da bulunuyor. Her ne kadar ürüne anında sahip olamama ve ürüne dokunamama gibi dezavantajlar olsa da güvenlik problemleri gelişen teknolojiler ve bilinçlenen tüketiciler ile aşılabilecek bir problem haline geliyor.

İnternetten alışveriş yapmak bir mağazada alışveriş yapmaktan farklı değil

Aslında bakıldığında internetten yapılan alışverişler, bir mağazada ya da kafede yapılan alışverişlerden pek de farklı değil; çünkü mağazada aldığınız ürün ve hizmetlerde de sorun yaşayabilir, defolu ürün satın almış olabilirsiniz. Bunun yanı sıra, kredi kartınızı doğrudan bir başkasıyla paylaşmış oluyorsunuz. Ödeme yaparken, kartınızı kasiyere veya garsona verdiğinizde kart bilgilerinizin hiçbir gizliliği kalmıyor. Kötü niyetli kişiler dilerlerse kart bilgilerinizi çok rahat kopyalayabilirler.

SSL Sertifikası ve 3D Güvenlik ile kredi kartıyla güvenli ödeme yapılabilir

Bir internet sitesinde kredi kartı bilgilerinizin üçüncü şahısların eline geçme ihtimali oldukça düşük. Eğer bir e-ticaret sitesi SSL Sertifikasına sahipse, güvenli şifreleme yöntemine sahiptir ve bu siteler üzerinden kredi kartıyla alışveriş yaptığınızda bilgileriniz özel şifreleme teknikleriyle kodlanarak doğrudan bankaya ulaştırılır ve gerekli işlemler uygulanır.

128 ve 256 Bit SSL olarak iki farklı şifreleme yöntemi bulunuyor ve bunlardan 256 bit daha güçlü bir güvenliğe sahip olsa da Amazon ve Google gibi dünyanın online kanallardaki en aktif şirketleri de şu an sektörün standardı haline gelmiş olan 128 bit şifrelemeyi kullanıyor. Ödeme sistemleri konusunda daha detaylı bir bilgi almak için “E-ticarette Ödeme Sistemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu bağlamda firmamız sizlere 256 bit SSL güvencesi ile hizmet vermekte olup, güvenlik maksimum seviyede sağlanmaktadır.

Yorumlar

Yorum Bırakın

En Üste